Łóżko łóżku nierówne

Wiele osób mających problemy ze snem wini łóżko, na którym śpi. Prawdą jest, że trudno mieć zdrowy sen, po którym człowiek wstaje wypoczęty i rześki, kiedy śpi się na czymś, co przypomina raczej ław­kę w parku. Jest więc rzeczą ważną, aby spać na odpowiednim dla twoich potrzeb materacu i mieć pod głową wygodną poduszkę.

Jeśli idzie o dobór materaca, nie ma tutaj jakichś ściśle ustalo­nych zaleceń, ponieważ nie ma dwóch jednakowych ciał. Jedni, na przykład, chwalą sobie łóżka wodne, inni je natomiast przeklinają. Są też tacy, którzy czują się wygodnie tylko wtedy, kiedy leżą na czymś twardym jak beton. Dla innych znów najlepszy okazuje się miękki materac, w który mogą się głęboko zapaść. Będziesz musiał po prostu wypróbować kilka, aż znajdziesz materac odpowiedni dla siebie.

Podkładanie pod siebie stosu poduszek niekoniecznie spowodu­je, że będzie ci się lepiej spało. Jeśli masz problemy z kręgosłupem albo szyją, to spanie w siedzącej prawie pozycji może tylko zwięk­szyć twoje dolegliwości. Niektórzy pacjenci cierpiący na bóle krzy­ża doznają mniej bólu, śpiąc na boku z poduszką umieszczoną po­między kolanami. Inni znajdują ulgę, jeśli zasypiają na wznak z poduszką podłożoną pod kolana, które są zgięte i lekko wzniesio­ne. Zarówno jedna, jak i druga pozycja odciąża mięśnie wzdłuż kręgosłupa. Musisz jednak wypróbować różne sposoby, aby spraw­dzić, czy i w jakiej pozycji poduszka pomaga ci na uzyskanie lep­szego snu.

Tę samą radę mogę dać ludziom cierpiącym na bóle szyi. Wielu pacjentów doświadczyło zdecydowanej ulgi, śpiąc na specjalnie do­pasowanych do konturu szyjnego odcinka kręgosłupa poduszkach ortopedycznych. Poduszki takie są szczególnie pomocne dla pacjen­tów z zapaleniem kości i stawów szyjnych, będącym rezultatem nor­malnego zużycia. Generalnie można powiedzieć, że jeśli budzisz się z dużo większym bólem i zesztywnieniem, niż miałeś przed udaniem się na spoczynek, to jest to sygnał, że poduszka, na której śpisz, nie daje twojej szyi odpowiedniego wsparcia.

Moja ostatnia rada, jeśli zamierzasz eksperymentować z dobra­niem właściwego materaca i poduszki, jest taka, żebyś nie próbował więcej niż jedną rzecz naraz. W przeciwnym razie możesz nigdy nie wiedzieć, co ci pomogło, a co zaszkodziło. Co więcej, możesz wydać dużo pieniędzy, aby się o tym przekonać. Tak więc jeśli masz pro­blemy z szyją, wypróbuj najpierw nową poduszkę. Daj jej jednak szansę przez parę kolejnych nocy. To, na czym śpimy, z upływem cza­su zwykle dopasowuje się do zarysów naszego ciała. Zrób to samo, jeśli ci dolega krzyż. Spróbuj spać w różnych pozycjach, opisanych powyżej. Wkrótce będziesz wiedział, jaka pozycja i posłanie pozwa­lają ci na uzyskanie zdrowszego i pozbawionego dolegliwości snu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.