Progresywna relaksacja mięśni

Chciałbym, abyś stosując tę technikę, zwracał uwagę na odczucia w swoim ciele, zwłaszcza kiedy napinasz mięśnie. Pomiędzy kolej­nym napinaniem różnych grup mięśni zasugeruj sobie, że w części, którą dopiero co zrelaksowałeś, powstaje uczucie ciepła i ciężkości. Powiedz sobie na przykład: ?moja prawa ręka jest ciepła i ciężka”. Powtórz tę frazę kilkakrotnie, zanim napniesz kolejne mięśnie.

Inną jeszcze odmianą tej techniki jest włączenie w progresywną relaksację mięśni komponentu wyobraźni. Zamiast mówić sobie, że dana część ciała staje się ciepła i ciężka, możesz sobie na przykład wyobrazić, że leżysz na gorącym piasku na plaży i słońce grzeje two­je ciało. Albo też przywołaj uczucie, jakiego doświadczałeś, siedząc w wannie napełnionej gorącą wodą. Jeśli nie lubisz gorących kąpie­li, wyobraź sobie, że siedzisz przy kominku albo piecu węglowym w zimowy wieczór i czujesz, jak rozchodzące się ciepło ogrzewa two­je kończyny. Aby wzmocnić doznawane w ciele uczucie ciężkości, spróbuj sobie wyobrazić, że leżysz pod ciepłą i ciężką pierzyną, któ­ra w przyjemny sposób przygniata twoje ciało, tak że nie chce ci się wcale poruszyć. Ważne jest, aby przywołać w swojej wyobraźni obra­zy kojarzące się z tymi sensacjami, które starasz się wywołać. Jeśli sobie wyobrazisz, że znajdujesz się w saunie, choć w rzeczywistości nigdy z sauny nie korzystałeś, to najwyżej rezultat będzie mierny.

Jeszcze jedna uwaga, zanim zapoznam cię z progresywną relak­sacją mięśni połączoną z treningiem autogennym. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć zwiększonego bólu, napinając określone obszary ciała. Jeśli problem taki występuje też u ciebie, zachowuj umiar w napinaniu mięśni lub skoncentruj się raczej na sugestiach wywo­łujących uczucie ciepła albo ciężkości.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.