Trening autogenny

Przyjmij wygodną pozycję, zamknij oczy i staraj się o niczym nie myśleć. Weź parę głębokich oddechów i w miarę jak czujesz ogarniające cię odprężenie, powtarzaj: ?czuję się dobrze i jestem odprężony”, ?mój umysł jest spokojny i nie ma we mnie lęku”, al­bo użyj jakichś innych sugestii kojarzących ci się z uczuciem od­prężenia i wewnętrznego spokoju. Skoncentruj następnie swoją uwagę na lewej ręce i zacznij powtarzać: ?moja lewa ręka staje się ciepła i ciężka”, aż do momentu kiedy poczujesz, że naprawdę sta­je się ona ciepła i ociężała. Spróbuj następnie wywołać uczucie cie­pła i ciężkości – za pomocą podobnych sugestii – w całym swoim ciele, koncentrując się kolejno na prawej ręce, lewej nodze, pra­wej nodze. Dokonaj tego samego z innymi częściami ciała, jak brzuch, klatka piersiowa, plecy, twarz i tak dalej, aż poczujesz się całkowicie odprężony. Pamiętaj przy tym, aby oddychać miarowo, spokojnie i głęboko. Kiedy poczujesz, że całe twoje ciało jest zre­laksowane, weź parę głębokich oddechów, przeciągnij się głęboko i otwórz oczy. Skoncentruj swoją uwagę na uczuciu ciepła i ocięża­łości i zobacz, jak inaczej twoje ciało czuje się teraz w porównaniu ze stanem sprzed rozpoczęcia ćwiczenia.

W miarę jak będziesz zdobywał coraz większą wprawę, możesz rozszerzyć standardowe sugestie, dodając stwierdzenia typu: ?moja ręka jest luźna i wiotka jak u szmacianej lalki”, albo inne podobne.

Metoda ta wymaga regularnej praktyki i zaangażowania się w to, co robisz. Ale korzyści, jakie możesz z niej osiągnąć, warte bę­dą na pewno włożonych wysiłków. Rozpocznij trening autogenny od dwóch dziesięciominutowych sesji każdego dnia. Jeśli wytrwasz w tym przez kilka tygodni, będziesz w stanie uzyskać stan głębokiej relaksacji podczas jednej tylko, pięciominutowej sesji.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.