Zasady zdrowego odżywiania

Dwa podstawowe zalecenia, jakie mogę przekazać, to: jedz rze­czy świeże i z umiarem. Te proste z pozoru rekomendacje mogą być trudniejsze do przestrzegania, niż ci się wydaje, zwłaszcza w cza­sach łatwej dostępności przetworzonych pokarmów i barów szyb­kiej obsługi na każdym prawie rogu. Przeszkodą może również być coraz szybsze tempo codziennego dnia, nie pozostawiające zbyt du­żo czasu na przygotowywanie posiłków w domu oraz na przyjemne doznania kojarzone zwykle z dobrym jedzeniem.

Jeśli chodzi o pierwsze zalecenie, trzeba pamiętać, że im bar­dziej pożywienie zostało przetworzone, zanim znalazło się na na­szym talerzu, tym więcej posiada ono w sobie dodatków, jak sól, cu­kier, tłuszcze nasycone, substancje konserwujące i koloryzujące, które niekoniecznie są dla nas czymś zdrowym.

Poza tym proces przetwarzania znacznie obniża wartość odżyw­czą pokarmu i zmniejsza zawartość włóknika, koniecznego do pra­widłowego funkcjonowania układu trawiennego. Głównym celem procesu przetwarzania żywności jest przedłużenie przydatności do spożycia produktów i dopasowanie ich wartości smakowych do gu­stu konsumentów, którzy często przyzwyczajeni są do spożywania żywności bogatej w tłuszcze i sód, a ubogiej we włóknik. Coraz wię­cej jest dowodów, że taka dieta wyraźnie zwiększa ryzyko chorób serca, niektórych nowotworów, głównie okrężnicy, i przypuszczalnie raka piersi. Przyczynia się ona również do wzrostu ciśnienia krwi i otyłości. Nadwaga zwiększa z kolei ryzyko degenerujących scho­rzeń stawów, zwłaszcza w kończynach dolnych.

Jedzenie z umiarem, będące drugim zaleceniem, pomoże ci utrzymać wagę ciała odpowiednią do twojego wzrostu i typu budo­wy ciała. Wspomniałem już wcześniej, że ludzie z przewlekłym bó­lem mają pod tym względem spore trudności. Często słyszą oni od lekarzy i specjalistów od rehabilitacji, że jak zrzucą parę kilogra­mów, to poczują się lepiej. Niestety, brak jak dotychczas dowodów, że schudnięcie przyczynia się do zaniku przewlekłego bólu. Prawdą jednak jest, że przy prawidłowej wadze będziesz się czuł bardziej zdyscyplinowany i miał pozytywniejszy obraz samego siebie, i w re­zultacie lepsze samopoczucie. Jest też prawdą, że trudno będzie ci stracić na wadze. Zobaczmy, jakie się za tym kryją przyczyny.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.