Jak pokonać przeszkody

Jak wcześniej wspomniałem, w momencie bardzo silnego bólu trudno jest czasami zebrać myśli, nie mówiąc o relaksacji albo sto­sowaniu technik wizualizacyjnych. Mogę zasugerować dwa sposoby, które pozwolą ci na poradzenie sobie z tym problemem.

Po pierwsze, staraj się praktykować te metody, kiedy ból jest w miarę łagodny. Dobrą okazją będzie gorąca kąpiel w wannie albo czas po takich zabiegach, jak masaż lub okłady. W miarę jak bę­dziesz zdobywał doświadczenie w tych metodach, krótkie przerwy od bólu będą się wydłużać.

Po drugie, możesz użyć bólu jako przedmiotu koncentracji w cza­sie wchodzenia w trans hipnotyczny. Jeśli twój ból jest tak silny, że nie możesz się od niego uwolnić, zrób coś odwrotnego, poświęć mu całą swoją uwagę. Staraj się zanalizować w detalach swoje odczu­cia, zachowaj przy tym obojętną i rzeczową postawę. Postępuj tak, jakbyś badał jakieś zjawisko, które wcale nie odnosi się do ciebie. Zamiast mówić: ?nie mogę już tego bólu wytrzymać”, dokonaj oce­ny bólu na skali 10-stopniowej, powiedz: ?ból znajduje się na pozio­mie dziewiątym”. Tego typu naukowe i pozbawione emocji podej­ście do własnych odczuć umożliwi ci większą nad nimi kontrolę.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.