Więcej nie znaczy lepiej

Kluczem do życia z przewlekłym bólem jest przyswojenie sobie metod kontrolowania go i niedopuszczenie do poddania się jego dyk­tatowi. Ponieważ jest to tak skomplikowany fenomen, leczenie bólu wymaga wielowymiarowego programu, który uwzględni wszystkie jego przyczyny oraz aspekty życia pacjenta, a zwłaszcza ścisły zwią­zek ciała i umysłu. Takie podejście wymaga czasu. Tymczasem zbyt wielu ludzi, zdesperowanych przedłużającym się cierpieniem, poszu­kuje czegoś, co w szybki sposób może uwolnić ich od dolegliwości. Próbują oni całego mnóstwa różnorodnych metod walki z bólem, po­czynając od homeopatii, a kończąc na nauce zen. Uparcie, pomimo kolejnych rozczarowań, wierzą oni, że nie pomijając niczego, znajdą w końcu skuteczną metodę wyleczenia bólu. Czasami może tak się nawet zdarzyć. W większości jednak wypadków tracą wiele czasu i pieniędzy, niepotrzebnie przedłużając swoje cierpienie.

Należałoby zapytać, dlaczego, pomimo braku powodzenia, pa­cjenci stale uciekają się do tych alternatywnych terapii? Otóż za każdą taką terapią stoi historia jakiegoś sukcesu i fakt, że coś ko­muś pomogło, jest zachętą dla innych. Jeśli myślisz, że coś, czego jeszcze do tej pory nie próbowałeś, może ci pomóc, powinieneś to zrobić; może przy odrobinie szczęścia będziesz należał do nielicznej grupy, którym akurat się udało. W najgorszym razie przekonasz się, że w twoim wypadku nie przynosi to poprawy. Proponuję jednak, abyś przede wszystkim zdobył jak najwięcej informacji na temat tej metody. I nie tylko od tych, dla których jest ona źródłem utrzy­mania, ale również od pacjentów, którzy będą mogli dostarczyć ci bardziej obiektywnych informacji. Oczywiście, ostatecznym sędzią może być tylko ten, kto wypróbował coś na własnej skórze.

Aby ci to zadanie trochę ułatwić, przedstawię w tym rozdziale ogólnie dostępne metody zwalczania bólu, dokonując analizy poten­cjalnych korzyści i wad każdej z nich. Najpierw jednak zapoznamy się z kryteriami oceny skuteczności metod, co pozwoli ci na samo­dzielne wybranie tej najlepszej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.